WŁADYSŁAW CAPIGA

1. Dane osobiste (imię, nazwisko, stopień, wiek, zawód i stan cywilny):

Sierż. Władysław Capiga, 48 lat, adiunkt zaw. stacji kolejowej, 9 grupa uposażenia; 11 Batalion Saperów Kolejowych.

2. Data i okoliczności zaaresztowania:

Zostałem zaaresztowany przez NKWD 19 stycznia 1940 r. na stacji kolejowej Gudogaj (DOKP Wilno) i odwieziono mnie do aresztu w Mołodecznie w sprawie katastrofy kolejowej, oraz oskarżono mnie o szpiegostwo, tajną organizację i agitację antysowiecką. Przeprowadzono rewizję w moim mieszkaniu w czasie mojej nieobecności, gdy nie było nikogo z rodziny w domu, gdyż żona moja została zabita podczas bombardowania stacji przez samoloty niemieckie. Zabrano mi dokumenty, jak dowód osobisty, książeczka wojskowa, legitymacja kolejowa, zegarek, złote obrączki, dwadzieścia dwa i pół dolara w złocie i pięć rubli w złocie, przy tym znaleziono mój browning. Całą moją gospodarkę skonfiskowano.

W więzieniu śledczym przebywałem do 25 czerwca 1940 r., gdzie mnie sądzono sądem otwartym w ognisku kolejowym w Mołodecznie. Wyrok ogłoszono mi, że jestem skazany na trzy lata przymusowych robót za posiadanie broni, zaś innych oskarżeń nie udowodniono i zostałem z nich uniewinniony. 8 lipca 1940 r. zostałem wywieziony z więzienia w Mołodecznie do Mińska do 18. kolumny roboczej, a 28 października 1940 r. do Kulbyszewa [Kujbyszewa] do łagru.

3. Nazwa obozu, więzienia lub miejsca przymusowych prac:

Więzienie śledcze Mołodeczno, 18. kolumna robocza w Mińsku i łagier 4. rejon 3. uczastku w Kujbyszewie.

4. Opis obozu, więzienia:

Więzienie śledcze w Mołodecznie było zrobione z byłego magazynu syndykatu rolniczego, cele porobiono małe, okienka małe, zakratowane, bez lufcików; brudno, wilgoć, gdyż budowano w zimie; lód na ścianach, woda spływała ze ścian na podłogę, parno jak w łaźni, przy tym wiadro do załatwiań fizjologicznych zatruwało powietrze w celi, ponieważ do