STEFAN GŁOWACKI

1. Dane osobiste:

Plutonowy Stefan Głowacki, 42 lata, żonaty.

2. Data i okoliczności zaaresztowania:

6 maja 1941 w Delejowie, pow. Stanisławów, jako podejrzany o należenie do tajnej organizacji wojskowej.

3. Nazwa obozu:

Więzienie dla politycznie podejrzanych w Złotouście w górach Uralskich.

4. Opis obozu, więzienia:

Budynki murowane czteropiętrowe okolone kolczastym drutem, warunki mieszkaniowe bardzo złe, w celi na pięciu siedziało 36 – 40 osób, higiena dość możliwa, teren górzysty, klimat bardzo chłodny.

5. Skład jeńców, więźniów, zesłańców:

20 proc. Polaków z różnych sfer;

70 proc. Ukraińców, chłopów nacjonalistów;

10 proc. bolszewików politycznie podejrzanych.

Ukraińcy i bolszewicy tworzyli jedną grupę i wrogo byli ustosunkowani do Polaków.

6. Życie w obozach, więzieniu:

Godzina 4.00 pobudka, 6.00 rano i 4.00 po południu – sprawdzanie stanu. Wyżywienie bardzo złe, ubranie własne, spanie na betonie, z tego powodu każdy był opuchnięty, papierosów palić nie wolno, z powodu różnicy wyznania i poglądów politycznych koleżeńskości wśród więźniów nie było. Życie kulturalne żadne.

7. Stosunek władz NKWD do Polaków:

Stosunek NKWD do Polaków był brutalny, podczas badania bili nahajkami, krzesłami, linijkami po głowie i nogach przez 30 minut do nieprzytomności, sadzali na kraju krzesła z wyprostowanymi nogami i rękami przez 72 godziny, prowadzili do ciemnicy i straszyli rozstrzelaniem, namawiali do przyznania się do innej narodowości, twierdzili stale, że Polska już nigdy nie powstanie.

8. Pomoc lekarska, szpitale, śmiertelność:

Wizyta lekarska co trzy dni, lecz do szpitala brano dopiero na skutek głodówki. Śmiertelność około 50 proc., z celi mojej zmarł Grabowski (imienia nie pamiętam) lat około 65, z Worochły, pow. Nadwórna. Trupy składano na śniegu i wywożono w nocy w nieznanym kierunku.

9. Czy i jaka była łączność z krajem i rodziną?

Żadna.

10. Kiedy został zwolniony i w jaki sposób dostał się do armii?

Zwolniony z więzienia 13 lutego 1942, transportem wyjechałem z Czelabińska do 10 Dywizji Piechoty w Ługowoj k. Dżambułu.