Explore touching stories of Polish citizens victims and witnesses of totalitarian crimes

Main Page Search phrase: [Victims = Żydzi]

Results filtering

  • Witness (date and place of birth)
  • Subject
  • Event Date
  • Location
  • Victims
  • Perpetrators
  • Crimes
  • Place
  • Content
  • Object type
  • Object Creation Date
  • File creator ?

Search results (1488)

Testimonies per page

20 50 75
Witness

Kula Michał 07.09.1912, Trzebinia

Topic

Auschwitz-Birkenau – the German death factory

Date

1940-1945.01.18

Location

KL Auschwitz-Birkenau, Ramp I KL Auschwitz I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz-Birkenau, Bauhof KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz I, Block 10 Katowice KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Auschwitz-Birkenau

en
Witness

Dziopek Jan 27.10.1889, Borek Stary

Topic

Auschwitz-Birkenau - extermination camp

Date

1940.08.21-1945.06.16

Location

KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz-Birkenau KL Melk (Austria) KL Auschwitz I Tarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Sosnowiec (śląskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Budy, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt Arbeitslager Gleiwitz I (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz II (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz III (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz IV (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Melk (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) KL Ebensee (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) Jasło, temporary remand prison, Staszica Street 3 Gorlice, Gestapo headquarters, Legionów Street 8 KL Auschwitz I, Block 10 KL Ravensbrück (Germany) Babice, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Warsaw Poręba (district of Pszczyna) Linz (Austria) KL Melk (Austria) Pszczyna Tarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 Nowy Wiśnicz Libusza Ostrava (Czech Republic) Wels (Austria) Lambach (Austria) Gmunden (Austria)

en
Witness

Kozicz Ryszard 1898?

Topic

In exile – Vologda Oblast

Date

1940.02.10-1942.02.02

Location

Rafałówka (now in Ukraine) Tashkent (Uzbekistan) Morzhenga (Russia, Vologda Oblast), railway station Obirkovo (Russia, Vologda Oblast, Babushkinsky District) Totma (Russia, Vologda Oblast) Vologda (Russia, Vologda Oblast), corrective colony, Levitsheva Street 1 Vologda (Russia, Vologda Oblast), corrective colony, Levicheva Street 1

Witness

Wysocki Jan 1919?

Topic

In exile – Central Asia

Date

1940.04.13-1942.02.25

Location

Kiev (Ukraine) Kharkiv (Ukraine) Chelyabinsk (Russia, Chelyabinsk Oblast) Novosibirsk (Russia, Novosibirsk Oblast) Semipalatinsk (Semey, Kazakhstan) Kagan (Uzbekistan)

Witness

Rokieta Stanisław 1900?

Topic

The Gulag Archipelago – Komi Republic

Date

1939.09.13-1942.02.12

Location

Białystok, prison, Szosa Południowa (Kopernika Street 21) Minsk (Belarus) Sevzheldorlag (Russia, Komi Republic) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Tashkent (Uzbekistan) Jalal-Abad (Kyrgyzstan) Lugovoy (Kazakhstan) Margilan (Uzbekistan) Kazakhstan, Pavlodar Oblast

Witness

Weber Władysław 1904?

Topic

The Gulag Archipelago – Komi Republic

Date

1939.11.14 - 1941.09.12

Location

Białystok Białystok, prison, Szosa Południowa (Kopernika Street 21) Minsk (Belarus) Moscow (Russia) Kotlas (Russia, Arkhangelsk Oblast) Ukhta (Russia, Komi Republic) Kyltovo (Russia, Komi Republic) Kirov (Russia, Kirov Oblast) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Totskoye (Russia, Orenburg Oblast)

en
Witness

Rajewski Ludwik 16.12.1900

Topic

Auschwitz-Birkenau – the German death factory

Date

1940.05.10-1944.10.25

Location

Warsaw, Daniłowiczowska Street KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Auschwitz I KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Ravensbrück (Germany) Sosnowiec (śląskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz I, Block 10 Bochnia, train station KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz III (Monowitz) German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp Dresden (Germany) KL Gross-Rosen

en
Witness

Wolman Jakub 13.07.1914

Topic

Auschwitz-Birkenau - extermination camp

Date

1940.04-1945.01.27

Location

KL Auschwitz-Birkenau, Ramp I KL Buchenwald (Germany) KL Auschwitz I KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz III (Monowitz) German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Bratislava (Slovakia) Auschwitz-Birkenau, German extermination camp Žilina (Slovakia) Bronna Góra (Belarus)