Explore touching stories of Polish citizens victims and witnesses of totalitarian crimes

Main Page Search phrase: [Victims = The Russians]

Results filtering

  • Witness (date and place of birth)
  • Subject
  • Event Date
  • Location
  • Victims
  • Perpetrators
  • Crimes
  • Place
  • Content
  • Object type
  • Object Creation Date
  • File creator ?
  • Testimony availability ?

Search results (686)

Testimonies per page

20 50 75
en
Witness

Wolman Jakub 13.07.1914

Topic

Auschwitz-Birkenau - extermination camp

Date

1940.04-1945.01.27

Location

KL Auschwitz-Birkenau, Ramp I KL Buchenwald (Germany) KL Auschwitz I KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz III (Monowitz) German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Bratislava (Slovakia) Auschwitz-Birkenau, German extermination camp Žilina (Slovakia) Bronna Góra (Belarus)

en
Witness

Feinsilber Alter (Jankowski Stanisław) 23.10.1910, Stoczek Łukowski

Topic

Sonderkommando at Auschwitz-Birkenau – witnesses to Annihilation

Date

1936-1945.03

Location

Drancy (France), transit camp KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) Compiègne (France), transit camp Łódź KL Theresienstadt (Czech Republic) KL Auschwitz I KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Sauna KL Auschwitz II (Birkenau), Ramp III KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Treblinka Argelès-sur-Mer (France) Gurs (France) Saint Cyprien (France)

en
Witness

Rachwał Stanisława 29.06.1906, Rudki (now in Ukraine)

Topic

Selection – ramp at Auschwitz-Birkenau

Date

1942.10.12-1945.05.24

Location

KL Buchenwald (Germany) KL Ravensbrück (Germany) Rajsko (Oświęcim district) Poznań Poręba (district of Pszczyna) Kraków, Montelupich Prison, Montelupich Street 7 KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) Kraków, Gestapo headquarters, Pomorska Street 2 Bełżec, German extermination camp Kraków, Sobieskiego Street 5 KL Auschwitz I KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I Bochnia, train station Pruszków, Dulag 121 KL Plaszow KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau) Berlin (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Sauna KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little Red House” German extermination camp of Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Auschwitz-Birkenau, Lagerhaus German extermination camp of Bełżec German extermination camp of Majdanek Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Treblinka Majdanek, German extermination camp Treblinka, German extermination camp Wodzisław Śląski Drezdenko Drancy (France) Brussels (Belgium) Zagreb (Croatia) KL Mauthausen-Gusen (Austria) Bydgoszcz KL Herzogenbusch (Netherlands) Łódź KL Theresienstadt (Czech Republic) KL Melk (Austria) Pszczyna Brzeszcze Nakło nad Notecią

en
Witness

Jurewicz Maria 14.10.1907

Topic

The Gulag Archipelago – Central Asia

Date

1940.04.29-1942.02

Location

Baranowicze (now in Belarus), NKVD prison, Brestskaya Street 258 Zieniewicze (now in Belarus) Lugovoy (Kazakhstan) Lubcz (now in Belarus) Baranowicze (now in Belarus), NKVD remand center, Fralankowa Street 50 Nowogródek (now in Belarus) Orsha (Belarus), prison (Jesuit College), Lenin Street 6a Grodno (now in Belarus) Lida (now in Belarus) Karabas (Kazakhstan), train station Brześć (now in Belarus) Taraz (Jambyl, Kazakhstan) Minsk (Belarus) Kara-Balta (Kyrgyzstan) Frunze (Bishkek, Kyrgyzstan) Potma (Russia, Republic of Mordovia) Sosnovka (Kyrgyzstan) Baranowicze (now in Belarus) Stołpce (now in Belarus) Wilno (now in Lithuania) Werenowo (now in Belarus) Petropavlovsk (Kazakhstan)

en
Witness

Sperber Karel 1910, Tachov (Czech Republic)

Topic

Selection – ramp at Auschwitz-Birkenau

Date

1941.10-1945

Location

KL Buchenwald (Germany) KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Świętochłowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Goleszów, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" KL Stutthof Kobiór, forest labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Gross-Rosen KL Flossenbürg (Germany) KL Dachau (Germany) KL Bergen-Belsen (Germany) KL Majdanek KL Mittelbau-Dora (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Kaiserwald (Latvia)

en
Witness

Dziopek Jan 27.10.1889, Borek Stary

Topic

Auschwitz-Birkenau - extermination camp

Date

1940.08.21-1945.06.16

Location

KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz-Birkenau KL Melk (Austria) KL Auschwitz I Tarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Sosnowiec (śląskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Budy, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt Arbeitslager Gleiwitz I (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz II (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz III (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz IV (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Melk (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) KL Ebensee (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) Jasło, temporary remand prison, Staszica Street 3 Gorlice, Gestapo headquarters, Legionów Street 8 KL Auschwitz I, Block 10 KL Ravensbrück (Germany) Babice, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Warsaw Poręba (district of Pszczyna) Linz (Austria) KL Melk (Austria) Pszczyna Tarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 Nowy Wiśnicz Libusza Ostrava (Czech Republic) Wels (Austria) Lambach (Austria) Gmunden (Austria)